yeni seçim anketi

En yeni seçim anketi! Son sonuçlar büyük ses getirdi ..ORC Araştırma en güncel anketini yayınladı, katılımcılara Pazar günü seçim olması durumunda kime oy verecekleri soruldu. Ankete göre şu anda yüzde 50+1’i yakalayan hiçbir parti ya da ittifak bulunmuyor. Erken seçim tartışmalarının gölgesinde 2023 yılına doğru giderken, anket şirketleri de seçim için kamuoyu yoklamalarını artırdı. Neredeyse 15 günde bir seçim sonuçlarının paylaşılmaya başlanıldığı bu süreçte gelen sonuçlar uzun yıllardan sonra ilk defa AK Parti lehine değil.

AK Parti ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı yapılan son seçim anketine bakıldığında yüzde 50’yi yine bulamıyor. Şu anda iki ittifakta da yüzde 50 oranı sağlanamıyor. ORC Araştırma’nın yaptığı “Siyasi Eğilimler Araştırması” isimli ankette partilerin oylarına bakıldı. 36 ilde ve 3 bin 165 katılımcı ile yapılan araştırmada Mustafa Sarıgül’ün partisi de yer aldı.

Yapılan araştırmada katılımcılara, “Bu Pazar Genel seçim olsa, hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi. Bu ankete göre katılımcıların yüzde 36,8’i AK Parti derken, yüzde 11,6 MHP cevabını verdi. Böylece Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 48,4 oldu. Ancak yeni sisteme göre iktidar için yüzde 50+1 gerekiyor. Katılımcıların yüzde 22,3’ü CHP’yi tercih ettiğini ifade ederken, yüzde 10,8’i ise İYİ Parti’den yana oldu. Millet İttifakı’nın iki üyesinin oyu da 33,1 oldu. Böylece her iki ittifak da yüzde 50+1 şartını şu anda sağlayamıyor.

HDP’yi tercih eden katılımcıların oranı da yüzde 8,2 olurken, Ahmet Davutoğlu’nun genel başkanlık koltuğunda oturduğu Gelecek Partisi yüzde 2,6 oy oranı elde etti. Mustafa Sarıgül’ün partisi Türkiye Değişim Partisi de anketlerde yer almaya başladı ve oy oranı yüzde 2,4 oldu. Ali Babacan liderliğindeki DEVA Partisi de yüzde 2,1 oy alırken, SP yüzde 1,3 oy aldı ve diğer partiler de yüzde 1,9’luk kesimi oluşturdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir