yeni sistem yolda

Yeni sistem yolda! Erdoğan Milyonlarca  kişiyi ilgilendiren kararı açıklayacak. Kamu kurum ve kuruluşlarında yeni dönem başlıyor. Milyonlarca kişiyi çok yakından ilgilendiren ekonomiye ilişkin yeni paketi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağı reform paketi ile kamuda tasarruf politikaları uygulanacak, harcamaların denetlendiği bir sistem kurulacak. Kamu İktisadi Teşebbüsleri daha verimli ve rekabetçi hale getirilecek.

Erdoğan’ın geçen hafta İnsan Hakları E’ylem Planı’nı açıklamasının ardından gözler reformun ikinci ayağı olan Ekonomi Reform Paketine çevrildi. Reform paketi ile kamuda tasarruf p’olitikaları’nın uygulamaya konulması, harcamaların denetlendiği bir sistemin kurulacağı belirtiliyor. E’nflasyonla mücadele, yatırımların çok g’üçlü bir şekilde teşvik edilmesi, yerli ve yabancı sermayenin desteklenmesi reform paketinde bulunan önemli başlıklar arasında yer alacak.

Borçlara yeni erteleme

Makroekonomik istikrar p’olitikaları ve yapısal p’olitikaları içeren ekonomik pakette bütçede var olan bütün kalemlerin daha sıkı denetiminin yer alacağı düzenlemeler içerecek.

Ekonomi paketinde, belediye iştirakleri ve bütçe genel denetimi dışındaki kurumların harcamalarıyla ilgili de başlıklar da bulunuyor. Ayrıca yatırımcılara vergi indirimleri, bedelsiz arsa temini, ucuz kredi gibi olanakların sunulacağı pakette, borçlara yeni ertelemelerin gündeme gelebileceği ifade ediliyor.

Pakette makroekonomik istikrar politikaları kapsamında e’nflasyon ve cari açıkla m’ücadele, finansal sektör ve kamu maliyesi konularına öncelik verilecek.

Yapısal politikalarda ise kurumsal yapı, yatırımlar ve rekabet p’olitikalarına yönelik adımlar yer alacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl kasım ayında yaptığı açıklamada, ekonomi ve hukukta yeni bir reform dönemini başlattıklarını ifade etmişti.

Erdoğan’ın duyurusunun ardından, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan öncülüğünde, iş dünyasının çatı ö’rgütleri ve ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmeler gerçekleştirilerek, talep ve öneriler alındı. Bu toplantılarda iş dünyası temsilcilerinin, sektör meclislerinin ve sivil toplum kuruluşlarının öne çıkan talepleri ve çözüm önerileri masaya yatırıldı.

Kararlı uygulanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Mart’ta yapılan kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, ekonomik reformların ana hatlarını kamuoyuyla paylaşmıştı. Erdoğan, “Reformları kararlılıkla uygulayacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Bu reformların devamının geleceğini de belirtmek istiyorum. 2021’i salgınla mücadelenin kazanıldığı ve aynı zamanda orta vadede nitelikli bir büyüme dönemine girişin başladığı yıl olarak görüyoruz. Türkiye, inşallah s’algın sonrası dönemin dünyada yükselen yıldızı olacaktır” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Kamu ihalelerinde yeni sisteme geçilecek

Makroekonomik istikrar kapsamında, kamu maliyesi, e’nflasyonla m’ücadele, finansal sektör ve cari açıkla m’ücadele gibi alanlara öncelik verilecek. Yapısal politikalar tarafında ise kurumsal yapının g’üçlendirilmesi, yatırımların çok daha g’üçlü şekilde teşvik edilmesi ve r’ekabet p’olitikaları önem kazanıyor.

Mali disiplini daha da g’üçlendirecek kapsamlı kamu maliyesi politikalarına yer verilecek. Gelir ve harcama tarafında alınan tedbirlere uygun şekilde 2021 bütçe açığı hedefi yüzde 4.3’ten 3.5’e indirilecek. Harcamaların takibi ve izlenmesine özel önem gösterilecek. Bakanlıklar, z’orunlu olmadıkça kendilerine tahsis edilen ödeneğin üstünde h’arcama yapmayacak ve bu ödeneklerden tasarruf edecek.

Kamu alım ihalelerinde yeni bir sisteme geçilecek. Kamu İktisadi T’eşebbüsleri gerekiyorsa yeniden yapılandırılarak daha verimli ve r’ekabetçi hale gelecek. Fiyat istikrarını temin için kalıcı te’dbirler geliştirilecek. Sermaye piyasalarının g’üçlendirilmesi için yeni p’olitikalar hayata geçirilecek. Cari açıkla m’ücadeleyi başarıya ulaştırmak için üretimde yapısal dönüşümü teşvik edecek yeni adımlar atılacak. Kamudaki kurumsal yapı g’üçlendirilerek reformların kalıcılığı sağlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir