yüz yüze

Bakan Ziya Selçuk’tan lise sınavları açıklaması! 2021 Lise sınavları iptal mı, ertelendi mi ve ne zaman yapılacak? Lise sınavları ertelendi mi, iptal olacak mı sorusu gündemdeki yerini korurken Milli Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk’tan sınavlarla ilgili son dakika açıklaması yapıldı. Bakan Ziya Selçuk, sınavların ertelenmesi konusuna değinirken MEB olarak aldıkları kararları duyurdu. Bilindiği gibi, geçtiğimiz günlerde okul ve lise sınavları ile ilgili alınan kararlar kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Milyonlarca öğrenci ile beraber veliler de lise sınavları ne zaman yapılacak, nasıl olacak ve ertelenecek mi sorusuna yanıt arıyordu. Bakan Ziya Selçuk, lise sınavları hakkında bilgi verirken konuya son noktayı koydu. Okullarda ve liselerde yüz yüze eğitim için belirlenen 1 Mart tarihi yaklaşırken son dakika haberleri de yakından takip ediliyor. Okul ve lise sınavları konusu da son günlerin en çok araştırılan başlıkları arasında bulunuyor. Bilindiği üzere, geçtiğimiz günlerde MEB tarafından yapılan açıklamada lise sınavları hakkında bilgi verilmiş ve belirlenen takvim kamuoyuna duyurulmuştu. O günden bu yana, milyonlarca öğrencinin lise sınavlarının iptal olması konusunda beklentisi bulunurken lise sınavları ne zaman yapılacak, nasıl olacak ve ertelenecek mi sorularına yanıt aranıyordu.

BAKAN SELÇUK’TAN LİSE SINAVLARI AÇIKLAMASI! SINAVLAR İPTAL Mİ, ERTELENDİ Mİ? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabı Twitter’dan milyonlarca öğrenciye seslendi ve yüz yüze sınavlar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, günlerdir merak konusu olan lise sınavları iptal mi olacak, ertelendi mi sorusuna yanıt verdi ve konuya son noktayı koydu.

İşte, Bakan Selçuk’un son dakika yüz yüze okul ve lise sınavları açıklaması ; “ÖĞRENCİLERİMİZİN YARIYA YAKINI SINAVLARINI TAMAMLADI” Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, lise öğrencilerinin yüzde 40’ının yüz yüze sınavlarının tamamlandığına işaret ederek, “Sınavlarınızda bugün yapılacak bir erteleme, yakın zamanda çalışma yükünüzü daha fazla artıracaktır.” ifadelerini kullandı. Bakan Selçuk, Twitter’dan liselerde birinci dönem yapılamayan sınavların 1 Mart’tan itibaren başlatılmasına ilişkin öğrencilere hitaben paylaşımda bulundu. Açıklamasına, “Sevgili gençler. Emin olun sesinizi duyuyorum ve paylaşımlarınızı okuyorum.”

sözleriyle başlayan Selçuk, salgın döneminde kararları, eğitimcilerle ve hekimlerle beraber oluşturduklarını, salgının seyrini günlük izlediklerini, neyin r’iskli, neyin gerekli olduğu konusunda verilere dayalı ortak görüş geliştirdiklerini belirtti. Bu görüşmeler neticesinde, köy okulları ve ana okullarında yüze yüze eğitime başlandığını, 1 Mart’ta ise ilkokul 1, 2, 3, 4. sınflar ile 8. ve 12. sınıf öğrencilerinin de yüz yüze eğitimlerine başlayacaklarını hatırlatan Selçuk, şunları kaydetti:

“Sizlerin de sadece sınavlarınızı yüz yüze gerçekleştirebilmemiz için salgın tedbirleri noktasında tüm hazırlıklarımız tamam. Öğrencilerimizin yüzde 40’ı, yani yarıya yakınınız sınavlarını tamamladı zaten. Sınavlarınızda bugün yapılacak bir erteleme, yakın zamanda çalışma yükünüzü daha fazla artıracaktır. Bizim de durumunuzu tespit edip ihtiyaçlarınıza uygun destekleme programları tasarlamamızı engelleyecektir. Gelecek yıllara sorun biriktirmemek için zamanında çalışmak bu yüzden çok k’ritik.

Kararlarımızda, sağlığınız her zaman önceliğimiz. Desteğiniz ve iş birliğiniz bizim için önemli. Bu günlerin üstesinden hep birlikte gayretle geleceğiz. Siz derslerinize ve sağlığınıza odaklanın, lütfen. Hepinize yürekten teşekkür ediyorum.” SINAV DETAYLARI Liselerde tüm sınıf seviyelerinde birinci döneme ilişkin yapılamayan sınavların takvimi, 1 Mart’tan itibaren 2 haftayı geçmeyecek şekilde eğitim kurumu alan zümre başkanları kurulunca belirlenip planlanacak. Eğitim kurumu müdürlüklerince gerekli tedbirler alınarak sınavların uygulanması sağlanacak ve birinci döneme ilişkin tüm iş ve işlemler, 19 Mart Cuma gününe kadar e-Okul sistemine işlenerek tamamlanacak.

Birinci dönemde yapılamayan sınavların kapsamı, 1 Kasım 2020’ye kadar işlenen konularla sınırlı tutulacak. Herhangi bir nedenle sınavlara katılamayan ve okul yönetimince mazereti uygun görülen öğrenciler, ilgili alan zümre öğretmeninin belirleyeceği tarihte sınava alınacak. Sınav tarihleri, en az bir hafta önceden öğrencilere duyurulacak ve e-Okul Sistemine işlenecek. LİSELERDEKİ 2. DÖNEM SINAVLARI NASIL PLANLANACAK?

2020-2021 eğitim öğretim yılının ikinci dönemine ilişkin puanlar, haftalık ders saati sayısına bakılmaksızın, öğrencinin her dersten sınav puanı, performans çalışması puanı ve derse katılıma ilişkin performans puanı ile öğrenciye dersi ve konusu birinci dönem belirlenip verilen ve öğrencinin ikinci dönem ders öğretmenine teslim etmesi gereken proje ödevi puanıyla belirlenecek.

2020-2021 eğitim öğretim yılının ikinci dönemine ilişkin yapılacak birinci sınavlar, 16 Nisan 2021 tarihine kadar tamamlanacak şekilde planlanacak ve eğitim kurumu müdürlüklerince sınavların yüz yüze uygulanması sağlanacak. Kendisinde veya birlikte kaldığı aile bireylerinden herhangi birinde kronik hastalık bulunan öğrenciler, okul içinde uygun bir zamanda ve izole bir ortamda sınava alınacak. SORUMLULUK SINAVLARI NASIL PLANLANACAK?

Sorumluluk sınavları da 1-31 Mart döneminde tamamlanacak şekilde eğitim kurumu müdürlüklerince planlanacak.

İller arası hareketliliğin azaltılması amacıyla yüz yüze eğitim kapsamına alınmayan sınıflar düzeyindeki öğrenciler, istemeleri hâlinde, KKTC dâhil bulundukları yerleşim yerlerinde öğrenim gördükleri okul ile aynı okul türündeki eğitim kurumlarında, aynı okul türü bulunmaması hâlinde aynı programı uygulayan resmi ve özel okullarda sınavlara girebilecek. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları ile güzel sanatlar ve spor liselerinde ise öğrenciler, bulundukları yerleşim yerlerine yakın il ve ilçelerde, kayıtlı olduğu okulla aynı okul/program türü/alan/dalı bulunması şartıyla sınavlara girebilecekler.

Bu kapsamda okulların gerekli hazırlık ve planlamaları yapabilmesi için öğrenci velileri, 26 Şubat Cuma gününe kadar sınava girilecek dersleri de belirterek bu konudaki taleplerini ikametlerinin bulunduğu ildeki ilgili okul müdürlüğüne bir dilekçeyle bildirecek, öğrencilerin öğrenim gördüğü okul müdürlüğünü de bu konuda bilgilendirecek. LİSELER YÜZ YÜZE EĞİTİME NE ZAMAN BAŞLAYACAK? Liseler yeni eğitim öğretim dönemine uzaktan eğitimle başlayacak. 1 Mart itibarıyla 12. sınıflarda seyreltilmiş sınıf uygulamasıyla yüz yüze eğitime geçilecek.

Lise son sınıflarda 1 Mart itibarıyla yüz yüze yapılacak dersler, öğrencilerin merkezi sınavlara ilişkin beklenti ve ihtiyaçları da dikkate alınarak, haftada en az 16, en fazla 24 saat olacak şekilde eğitim kurumu müdürlüklerince belirlenerek planlanacak. Yüz yüze planlanmayan 12. sınıf dersleri ile diğer sınıfların dersleri uzaktan eğitim kapsamında yürütülecek. Öğrenciler, ölçme ve değerlendirme uygulamalarında, yüz yüze ve uzaktan eğitim kapsamında işlenen derslerin tüm konularından sorumlu olacak. Lise kademesinde eğitim veren tüm özel eğitim okulları ve diğer okullar bünyesindeki özel eğitim sınıflarında da 15 Şubat itibarıyla uzaktan eğitime, 1 Mart’tan itibaren ise haftada 5 gün yüz yüze eğitime geçecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir